MS Qualifying
No qualifiers found.
Direct Acceptance | |||||
---|---|---|---|---|---|
Seed | Name | Nationality | Club | Alternate | Replaced |
[1] | Tyrone Mnguni | Wits University Tennis Club | No | - | |
[2] | Tristian DU PLESSIS | ZA | Hoërskool Waterkloof | No | - |
[3] | Jaco Cornelius | Rustenburg High | No | - | |
[4] | Keagan Brown | Marais Viljoen High | No | - | |
[5] | Geneil Alberts | ZA | No | - | |
[6] | IGOR CILLIERS | ZA | Menlopark High | No | - |
[7] | Eras LABUSCHAGNE | ZA | No | - | |
[8] | Bashimane Leshaba | ZA | Atteridgevile Tennis Club | No | - |
- | Bastien Rip-Botha | AU | No | - | |
- | Sibusiso Qame | BW | Notwane | No | - |
- | Heinrich IMMELMAN | ZA | Affies | No | - |
- | Janco Stoltz | ZA | Groenkloof Campus | No | - |
- | Alternate 2 ALTERNATE 2 | Graeme College And Primary | Yes | Jarryd Sauer | |
- | Thabo Malo | ZA | Wanderers Tennis Club | No | - |
- | Christian Clarke | Noordheuwel Tennis Club | No | - | |
- | Jason Roussos | River Ridge Tennis Club | No | - | |
- | Stanley Rogers | ZA | Pretoria Country Club | No | - |
- | Arno Scholtz | ZA | Elarduspark Tennis Club | No | - |
- | Johann van der Westhuizen | ZA | Koedoepark Tennis Club | No | - |
- | Kaylin De Beer | ZA | Koedoepark Tennis Club | No | - |
- | Lionel Jarrard | Koedoepark Tennis Club | No | - | |
- | Tinus BORNMAN | Curro Hazeldene Primary | No | - | |
- | Brentdon Pretorius | Zwartkop Hoërskool | No | - | |
- | Migael van Velden | Lydenburg Tennis Club | No | - | |
- | Andile Sibanda | ZA | Pretoria Boys High School | No | - |
- | Iloke Alusala | Pretoria Boys High School | No | - | |
- | Bernardt FRASER | Garsfontein Hoerskool | No | - | |
- | Louis Makkink | ZA | Afrikaanse Hoër Seunskool | No | - |
- | Niel Hendriks | ZA | No | - | |
- | Erick DE JAGER | ZA | Yes | Talic Jamela | |
- | Marius van Dyk | ZA | No | - | |
- | Prince MOTSWENYANE | No | - | ||
Withdrawn (On-time) | |||||
Seed | Name | Nationality | Club | Alternate | Replaced |
- | Jarryd Sauer | No | - | ||
Withdrawn (Late) | |||||
Seed | Name | Nationality | Club | Alternate | Replaced |
- | Talic Jamela | No | - |
Date / Time | Position ID | Location | Player 1 | Player 2 | Result |
---|---|---|---|---|---|
2019-04-06 8:00am | A1 | GrkTS - Court 3 |
Tyrone Mnguni [1]
|
Kaylin De Beer
|
1-6, 1-6 |
2019-04-06 8:00am | A2 | GrkTS - Court 4 |
Thabo Malo
|
Marius van Dyk
|
1-6, 4-6 |
2019-04-06 8:00am | A3 | GrkTS - Court 1 |
Sibusiso Qame
|
Johann van der Westhuizen
|
0-6, 1-6 |
2019-04-06 8:00am | A4 | GrkTS - Court 5 |
Iloke Alusala
|
IGOR CILLIERS [6]
|
3-6, 1-6 |
2019-04-06 8:00am | A5 | GrkTS - Court 6 |
Jaco Cornelius [3]
|
Brentdon Pretorius
|
6-2, 6-3 |
2019-04-06 8:00am | A6 | GrkTS - Court 7 |
Louis Makkink
|
Niel Hendriks
|
0-6, 1-6 |
2019-04-06 9:30am | A7 | GrkTS - Court 8 |
Lionel Jarrard
|
Stanley Rogers
|
6-1, 6-3 |
2019-04-06 8:00am | A8 | GrkTS - Court 9 |
Heinrich IMMELMAN
|
Eras LABUSCHAGNE [7]
|
7-5, 2-6, 9-11 |
2019-04-06 8:00am | A9 | GrkTS - Court 10 |
Bashimane Leshaba [8]
|
Migael van Velden
|
6-3, 3-6, 6-7 |
N/A | A10 | GrkTS - Court 11 |
Bastien Rip-Botha
|
Janco Stoltz
(Did not play)
|
Walkover |
N/A | A11 | GrkTS - Court 12 |
Christian Clarke
(Did not play)
|
Erick DE JAGER
|
Walkover |
2019-04-06 8:00am | A12 | GrkTS - Court 13 |
Arno Scholtz
|
Keagan Brown [4]
|
6-2, 6-1 |
2019-04-06 8:00am | A13 | GrkTS - Court 14 |
Geneil Alberts [5]
|
Tinus BORNMAN
|
6-7(7), 6-4, 6-4 |
2019-04-06 8:00am | A14 | GrkTS - Court 15 |
Bernardt FRASER
|
Andile Sibanda
|
4-6, 5-7 |
2019-04-06 9:30am | A15 | GrkTS - Centre Court |
Jason Roussos
|
Prince MOTSWENYANE
|
6-4, 7-5 |
N/A | A16 | GrkTS - Court 1 |
Alternate 2 ALTERNATE 2
(Did not play)
|
Tristian DU PLESSIS [2]
|
Walkover |
TBD | D1 | - |
|
|
|
TBD | F1 | - |
|
|
|
TBD | G1 | - |
|
|
|
TBD | G2 | - |
|
|
|
2019-04-07 12:30pm | G3 | GrkTS - Court 10 |
|
|
|
2019-04-07 12:30pm | H1 | GrkTS - Court 11 |
|
|
|
2019-04-07 12:30pm | I1 | GrkTS - Court 12 |
Tyrone Mnguni [1]
|
Thabo Malo
|
6-4, 6-4 |
N/A | I2 | GrkTS - Court 13 |
Sibusiso Qame
(Did not play)
|
Iloke Alusala
|
Walkover |
2019-04-07 12:30pm | I3 | GrkTS - Court 14 |
Brentdon Pretorius
|
Louis Makkink
|
0-6, 3-6 |
N/A | I4 | GrkTS - Court 3 |
Stanley Rogers
(Did not play)
|
Heinrich IMMELMAN
|
Walkover |
N/A | I7 | GrkTS - Court 4 |
Tinus BORNMAN
|
Bernardt FRASER
(Did not play)
|
Walkover |
2019-04-13 8:00am | I9 | Tuks - Court 1 |
Tyrone Mnguni [1]
|
Iloke Alusala
|
7-6, 6-2 |
2019-04-13 8:00am | I10 | Tuks - Court 2 |
Louis Makkink
|
Heinrich IMMELMAN
|
6-7, 1-6 |
2019-04-13 8:00am | I11 | Tuks - Court 3 |
Bashimane Leshaba [8]
|
Keagan Brown [4]
|
4-6, 7-6, 7-10 |
N/A | I12 | Tuks - Court 4 |
Tinus BORNMAN
(Did not play)
|
Prince MOTSWENYANE
|
Walkover |
2019-04-13 11:00am | I13 | Tuks - Court 11 |
Tyrone Mnguni [1]
|
Heinrich IMMELMAN
|
6-3, 6-1 |
2019-04-13 11:00am | I14 | Tuks - Court 2 |
Keagan Brown [4]
|
Prince MOTSWENYANE
|
1-6, 0-6 |
2019-04-14 12:30pm | I15 | GrkTS - Centre Court |
Tyrone Mnguni [1]
|
Prince MOTSWENYANE
|
1-6, 0-6 |
2019-04-14 12:30pm | J1 | GrkTS - Court 2 |
Heinrich IMMELMAN
|
Keagan Brown [4]
|
5-7, 6-3, 10-4 |
N/A | K1 | Tuks - Court 3 |
Iloke Alusala
(Did not play)
|
Louis Makkink
|
Walkover |
2019-04-13 11:00am | K2 | Tuks - Court 4 |
Bashimane Leshaba [8]
|
Tinus BORNMAN
|
6-7, 3-6 |
N/A | K3 | GrkTS - Court 14 |
Louis Makkink
(Did not play)
|
Tinus BORNMAN
|
Walkover |
N/A | L1 | GrkTS - Court 14 |
Iloke Alusala
(Did not play)
|
Bashimane Leshaba [8]
|
Walkover |
N/A | M5 | Tuks - Court 1 |
Thabo Malo
(Did not play)
|
Brentdon Pretorius
|
Walkover |